Barter Hakkında

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Sizlere daha iyi yardımcı olmak için lütfen iletişim sayfasına gidin ve formu doldurun. En kısa sürede dönüş sağlayalım

Takas (Barter) Nedir ?

İki ürün arasındaki değişimi ifade eden Takas(Barter) anlaşmaları, diğer karşı ticaret anlaşmalarından önemli farklılıklar göstermektedir. Takas anlaşmaları iki farklı özellikteki ürünle ilgili olduğundan, diğer karşı ticaret anlaşmalarına göre iki kat daha fazla hükmü içermektedir. Ancak, Takas(Barter) iki farklı malın karşılıklı olarak değişiminin getirdiği karmaşıklığı, şeffaflık ve titizlikle gideren, olası zorlukları ve anlaşmazlıkları elimine eden tek yöntemdir.

Takas(Barter), bir firmanın satın aldığı mal ve hizmetin bedelini kendi ürettiği mal veya hizmetle geri ödemesidir. Para olmaksızın yapılan, sahip olunan mal ve hizmete karşılık, ihtiyaç duyulan mal ve hizmetin satın alınması işlemidir.Bu sistemde de para kullanılmaktadır. Ancak diğer ticari işlemlerden farklı bir işlevi vardır. Zira, burada para bir değer saklama aracı olarak değil (store of value), bir muhasebe birimi (unit of account) olarak kullanılmaktadır. Takas(Barter) sistemi uygulamada, bir taraftan mal ve hizmetlerin satışında bir pazarlama ve satış tekniği olarak kullanılmakta, bir taraftan da bir finans tekniği olarak finansman ihtiyacında faydalanılmaktadır.

Avantajları Nedir ?

Acil Nakit İhtiyacını
Giderir
Mevcut işlerini
hareketlendirir
Stoklarınızı eriterek,
yeni ürünlere
yer açar
Karlılığı ve rakabet
gücünü arttırır
Hem zamandan
hem de iş gücünden
tasarruf eder
Tahsilat garantisi
sağlar

Sistem nasıl çalışır

Takas(Barter) Firması, online seans ekranından, üyelerinin arzlarını ve taleplerini ortak paylaşıma açılmasını sağlar. Takas(Barter) havuzuna Üye olan firmaların arzları ve talepleri ile ilgili detay bilgiler internet ortamına online olarak girilir. Tüm üyeler kendi arz ve taleplerini internet üzerinden yönetebilme yetkisine sahiptir. Tüm firmalar Takas(Barter) havuzunda bulunan bütün arz ve talepleri online olarak takip edebilir ve ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetler ile ilgili sistem üzerinden tekliflerde bulunabilirler. Bu teklifler ilgili firmaya ve Takas(Barter) firmasının Operasyon Merkezine sistem üzerinden bildirilir. Teklifi alan üye firma kendi bünyesinde teklifi değerlendirdikten sonra onay verdiği takdirde teklif yapan firmaya Operasyon ve Finans Merkezine sistem üzerinden onay ile ilgili bilgi verilir. Takas(Barter) Firması Finans birimi tarafından firmanın finansman bilgileri incelenir ve onay verildiği takdirde alıcı firma satış ile ilgili nakit komisyonunu öder ve Operasyon Merkezi tarafından satışın yapılabilmesi için sistem üzerinden onay işlemleri gerçekleştirilir. Alıcı firmanın cari hesabına satış miktarı kadar Takas(Barter) borç ve nakit komisyon miktarı kadar da borç olarak kaydedilir, Satıcı firmanın cari hesabına da satış miktarı kadar alacak ve Takas(Barter) komisyon miktarı kadar da borç kaydı yapılır.

DestekTakas' ın Diğer avantajları

 • Nakit Tasarrufu Sağlar .
 • Pazara Erişimi Kolaylaştırır.
 • Alim Gücünü Arttırır.
 • Satış Yönetimini Kolaylaştırır.
 • Atıl Kapasitenin Değerlendirilmesini Sağlar.
 • Rekabet Üstünlüğü Sağlar.
 • Verimliliği Arttırır.
 • Karlılığı Arttırır .
 • Alım Güvencesi Sağlar.
 • Tahsilat Garantisi Sağlar.

Sistemdeki arzlardan bir örnek

 • Nakit
 • Barter

Alınacak bir ürün için ana maliyetin %60′ ı takas yöntemi ile kullanılmıştır. Kullanılan nakit tutar, %40 oranındadır.

Neden Destek Takas ?

Takas(Barter) sisteminde satıcı üyelerin yanında ,daha önce takas(Barter) havuzunda ürün ya da hizmet satışı yapmış ve sistemden alacaklı durumda bireysel ve kurumsal üyeler de vardır.Bu üyeler alım yapmak için hazır olduklarından,sisteme sunulan gayrimenkul,mal veya hizmetin alımını çok kısa bir sürede yapabilmektedirler.
Dolayısıyla ACİL NAKİT İHTİYACI olan satıcı üye, gayrimenkul,mal veya hizmetini çok kısa bir sürede sistemde değerinde satarak acil nakit sıkıntısını gidermiş olacaktır.

Takas(Barter) sisteminden ürün veya hizmet satın alan üye, ödemesini nakit kullanmadan yaparak, ihtiyaçlarının karşılanmasında nakit akım dengesini koruyabilmektedir. İhtiyaçları için Takas(Barter) sistemini kullanan firma, sistemi kullandığı oranda nakit tasarruf ederek, aynı oranda işletme sermayesi ihtiyacını aşağı çekebilmektedir. Sistem, özellikle finansman imkanlarının daraldığı ve finansman maliyetlerinin yükseldiği dönemlerde tercih edilmektedir.

Takas(Barter) sistemine dahil olan şirketler, sisteme sunacakları ürünleri ve hizmetleri belirleyebilmekte ve istedikleri taktirde arz yapısını değiştirebilmektedirler. Bu sayede, öncelikle stoklar sisteme arz edilerek,etkili stok yönetimi sağlanabilmekte stok maliyetleri minimize edilebilmektedirler.

Takas(Barter) sistemi içerisine giren firma, mevcut işlerinin yanı sıra ek işler alarak, üretimini arttırabilmekte,birim başına düşen sabit maliyetleri azaltabilmekte ve dolayısıyle üretim ve ürün maliyetlerini düşürebilmektedir.Bu sayede karlılığını ve rekabet gücünü arttırabilmektedir.

Takas(Barter) sistemi, üyelerinin satın alma taleplerini kategorize edebilmektedir. Üye firmalar, satın almak istedikleri ürünleri veya hizmetleri, araştırmak için zaman harcamadan ulaşabilmekte, tedarik araştırmaları ve öneriler, Takas(Barter) çalışanları tarafından bedelsiz olarak iletilmektedir.

detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.