TAKAS (BARTER) NASIL BİR ÇÖZÜM SUNAR?

Türkiye’de uygulaması oldukça yeni bir finansman tekniği olan Takas(Barter) sisteminin, ekonomik daralmaların yaşandığı, ekonomik krizinin istihdam ve büyüme kaybına yol açtığı günümüzde, barter ticaret sistemi kendi başına büyük bir pazardır. Firmalara stoklarını eritme, atıl kapasitelerini satışa çevirme imkanı sunar.

Firmaların satışlarını arttırır, onların yeni müşteriler kazanmasını sağlar. Üyeler tahsilat riski olmadan ticaret yaparlar. Takas(Barter) ile satış yapmak için firmalar ek hiç bir masraf yapmazlar. Firmalar bir sene boyunca ürünlerinin ücretsiz reklam ve tanıtımını yaparlar. Takas(Barter) sistemi, özellikle stoklarla başı dertte olan firmaları rahatlatır, stok maliyetlerinden kurtarır. Firma, bu stokları satması karşılığında nakit ödeyerek aldığı ürün ve hizmetleri Takas(Barter) pazarından para ödemeksizin satın alabilir.

Firmaların amortisman, personel gideri, faturalar ve benzeri sabit giderleri her zaman için söz konusudur. Ne var ki firmalar, ancak satış yapabildikleri oranda üretim yapabilmekte, bu da sabit giderlerin birim maliyetini artıran bir unsur olmaktadır.

Takas(Barter) sistemine üye firmalar, tam olarak kullanamadıkları kapasitelerinin bir kısmını Takas(Barter) pazarında değerlendirerek atıl kapasitelerini harekete geçirebilir ve bu yolla hem sabit giderlerinin birim maliyetini düşürebilir, hem de üretim için gerekli finansmanın bir kısmını sağlamış olurlar.Bir cevap yazın